Aktualność: Przelew w podzielonej płatności nie jest możliwy na rachunek ROR - informuje MF w kampanii wspieranej przez KIDP

Krajowa Izba Doradców Podatkowych wspiera kampanię informacyjną Ministerstwa Finansów „Bezpieczna transakcja”. Ministerstwo Finansów przypomina, że zapłata w mechanizmie podzielonej płatności (MPP) jest możliwa wyłącznie na rachunek rozliczeniowy kontrahenta lub rachunek imienny w SKOK, otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. 
Tylko do takich rachunków bank/SKOK prowadzi rachunek VAT, czyli rachunek przeznaczony dla rozliczeń w mechanizmie podzielonej płatności.


W związku z tym, jeżeli nabywca towaru lub usługi dokonuje przelewu w podzielonej płatności na rachunek wskazany przez kontrahenta i ten rachunek jest rachunkiem typu ROR, wówczas taki przelew zostanie odrzucony, a płatność nie zostanie zrealizowana.

Ministerstwo Finansów  poinformowało, że z dostępnych mu informacji wynika, że przy stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności pojawia się stosunkowo duża liczba odrzuceń/cofnięć płatności w MPP, ponieważ sprzedawca posługuje się zwykłym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), a nie rachunkiem firmowym.

Dlatego przypominamy przedsiębiorcom, że przelewy realizowane w formule mechanizmu podzielonej płatności realizowane są wyłącznie na rachunek rozliczeniowy (firmowy). Jeśli na fakturze wpiszemy numer Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowego (ROR prywatny) przelew zostanie odrzucony. Tu link do komunikatu zamieszczonego na stronie ministerstwa oraz link do TT ministerstwa. 

Link do pytań i odpowiedzi na temat MPP: 
Przejdź do „Pytań i odpowiedzi" dot. MPP na stronie Bezpieczna transakcja na Portalu Podatkowym MF.


Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

DATA PUBLIKACJI: 2018-08-09 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (81) 534 80 56, (81) 534 80 59 kom. 607 876 879
Lubelski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych

ul. Grottgera 8 lok. 5a
20-029 Lublin

tel. (81) 534 80 56, (81) 534 80 59 kom. 607 876 879
fax. (81) 534 80 57

x
x